1. Ana Sayfa
 2. Blogger,
 3. Blogger 2 Tane Kayıtlar Eklentisini Kaldırma

Blogger 2 Tane Kayıtlar Eklentisini Kaldırma

Blogger tema paylaşımı çok hızlı ilerliyor. Bazıları editlediği, bazıları da kendilerinin kodladığı temaları yayınlıyor. Her geçen günde yeni blogcular Blogger'e ilk adımını atıyor. Tabii ilk adımları olduğu için ne tema yapımı ne de XML dilini biliyorlar. Bu yüzden büyük bir hızla hazır temalara hücum ediyorlar. Temaları yüklüyorlar ama ne zaman daha iyisi yayınlansa hemen o temayı kendi bloglarına yüklüyorlar. Blogger yeni tema yüklendiğinde eski temalardaki eklentileri aynı şekilde, değiştirmeden ekliyor. Kayıtlar eklentisini ise kopyalıyor.

Blog kayıtları eklentisinin ID'si Blog1. Ama kopyalandığı için bir Blog2 eklentisi de oluşuyor sidebarda. Her ne kadar ilk tercih olarak, bir ümitle yerleşim bölümünden silinir diye umulsa da silinmiyor. Bu basit ama çözümü karışık sorunun çözümü için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Blogger.com > Şablon > HTML'yi Düzenle butonuna tıklayıp kodları açın, kodlara bir kez tıklayın.
 • [CTRL]+[F] klavye kısayolunu kullanarak kodların içinde arama formunu açın. Arama formuna Blog2 yazıp enterlayın.
 • Gördüğünüz gibi Blog2 gibi işaretlenecektir.
 • Blogger'ın bir süre önce şablon düzenleme bölümü yenilendi. Bu yüzden biraz daha farklı. Eklentiler açılıp kapatılabiliyor. Örnek vermek gerekirse; <b:widget...>...</b:widget> şeklinde. Bazı temalarda bu Blog2 eklentisi açık olabiliyor. Bazı temalarda ise kapalı. Kapalı ise sol tarafında siyah bir ok vardır. Eğer yoksa açıktır. Blog2 eklentisinin kodunun olduğu satırın en soluna gelip boş alana bir kere tıklarsanız eklenti kapanacaktır.
 • Eklenti kapandıktan sonra
  <b:widget id='Blog2' locked='true' title='Blog Kayıtları' type='Blog'>...</b:widget>
  şeklinde görünmeli. Bu kodu sonundan başlayarak ve mouse ile seçerek silin. Eğer başından silmeye kalkarsanız eklenti tekrar açılabilir.
 • Eğer dediklerimi harfi ilen yaptıysanız sorun çıkmayacaktır. Şimdi şablonu kaydedin. Böylelikle blog kayıtları sidebarınızda çıkmayacak.

Tarih: 19 Eylül 2013 Perşembe

Kategori:

Yazar: Blogger yazarı

Etiketler: blogger, blogger blog2 silme, blogger silinmeyen eklenti silme, blogger silinmeyen widget silme, blogger blog kayıtlarını silme

Yorumlar