1. Ana Sayfa
 2. Diğer,
 3. Dropbox ile Dosya Çağırma

Dropbox ile Dosya Çağırma

Dropbox ile Dosya Çağırma

Dropbox kalitesinde dosyalarınızı sitenizde kullanmak ister misiniz? Webmasterlar için vazgeçilmez olacak Dropbox'tan dosya çağırmak çok kolay. Peki bu webmasterların ne işine yarayacak? Gelişen web sistemlerinde hırsızlık çoğaldı. Dosyanızı Dropbox'tan çekerek acemi hırsızların biraz da olsa önüne geçilebilir. Hep işin fesat yönünden bakmak olmaz. Birazda iyi yönden açıklayalım. Temalarda style etiketi arasına temaya asıl görünümünü veren CSS kodları yazılır. Tema ne kadar detaylı ve ayrıntılı ise bu kodlar uzadıkça uzayacaktır. Hal böyle olunca fazla kod, HTML kodlarını düzenlerken kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden CSS kodlarını başka bir yerden çekmek mantıklı. Tabii çekebileceğimiz dosyalar CSS ile sınırlı değil. JavaScript ve HTML dahil bir sürü dosyayı çekebiliriz.

 • dropbox.com adresine girip üye olun. Eğer varsa mevcut üyeliğiniz ile giriş yapın.
 • Mavi renkli, büyük bir buton var. Üzerinde Sign up yazılı. Bu butona tıklayın.
 • Karşınıza kayıt olma sayfası gelecek. Nasıl dolduracağını aşağıdaki resme bakarak öğrenebilirsiniz.
  Dropbox ile Dosya Çağırma
 • Herşey tamamsa Sign up butonuna tıklayın. Dropbox'ın bize sunduğu ücretsiz programı inecektir. İster indirin isterseniz de indirmeyi iptal edin. Çünkü bu programla işimiz olmayacak.
 • Tekrar dropbox.com adresine giriş yapın. Sizi depolama alanınızı artırmanız için ipuçları veren bir sayfa karşılayacak. Dilerseniz ipuçlarını takip ederek depolama alanınızı arttırın. Eğer ben direk konuya gireyim diyorsanız sağ üstte bulunan Filese tıklayın. Tüm yüklenen dosyalar bu sayfada. Varsayılan olarak Getting Started.pdf dosyası bulunuyor. Silip silmemek size kalmış.
 • Daha önceden hazırlamış olduğunuz, CSS, JS veya herhangi dosyayı yükleyeceğiz. Dropbox ile Dosya Çağırma simgeli butona tıkladığınızda bir kutu açılacak. Bu kutudan Choose files butonuna tıklayın ve yükleyeceğiniz dosyayı seçin. Dosya yüklendiğinde gri olan Hide butonu mavi renkli Done butonuna dönüşecek. Bu butona tıklayın.
 • Şimdi dosyanız yüklendi. Anlatım için dropbox-upload-simge.gif adlı dosyayı yükledim.. Sizin yüklediğiniz dosya ve uzantısı hemen orada çıkacaktır. Bu dosyaya sağ tıklayın ve "Share link"i seçin. Yeni sekmede paylaşım linki açılacak.
 • Yeni sekmeye sağ tıklayıp Sayfa kaynağını görüntüleyi seçin. Yine bir sekme açılacak. CTRL+F kısayolu ile sayfa içinde aramayı açın. Arama kutusuna "https://dl.dropboxusercontent.com/" yazın. Yazar yazmaz arayacak ve ilk sonucu size turuncu ile işaretleyecektir. Google Chrome için
 • "https://dl.dropboxusercontent.com/s/4h7mbe8d8m07u34/dropbox-upload-simge.gif?token_hash=AAEi7d83LckY8rHDgnP_ztmtY97ADLftHx3V3EqOaaiAGg&dl=1" gibi uzun bir link var orada. Soru işaretinden sonrası bizi ilgilendirmiyor. Soru işaretinden sonraki silin. En sonda yüklediğiniz dosyanın uzantısı olmalı. Bu linki her hangi bir sitede açıp ön izleme yapabilirsiniz. Şimdi sıra dosyayı çağırmakta.

Bu bölümde CSS ve JavaScript dosyalarının temanıza nasıl çağıracağı hakkında bilgi vereceğim sadece. Bu kodlar temanızda bulunan <head> ile </head> etiketleri arasına eklenecek. LINK olarak belirttiğim yerlere son adımda aldığınız ön izleme linkini koyun.

CSS Dosyası Nasıl Çağrılacak?

<link href="LINK" rel="stylesheet" type="text/css"/>

JavaScript Dosyası Nasıl Çağrılacak?

<script src='LINK' type="text/javascript"></script>

Bu makalemde buraya kadar. Dropbox'ı tercih etmemin sebebi güvenilir olması. Aynı şekilde Google Code'de kullanılabilirdi ancak Google Code'de CSS dosyaları çağrılmıyor.

Tarih: 13 Eylül 2013 Cuma

Kategori:

Yazar: Blogger yazarı

Etiketler: dropbox, dropbox css çağırma, dropbox js çağırma, dropbox javascript, dropbox dosya yükleme, javascript çağırma, css çağırma, js çağırma, dropbox css add, dropbox js add, dropbox upload

Yorumlar